SON DAKİKA

Partiler referandum harcamasını kasadan yapacak


Gündem 30 Ocak 2017 - Pazartesi, Saat: 09:22
Haber 234 kere okundu.

Politik partiler halk oylaması kampanyasındaki harcamalarını zat kasalarından akçalanmış edecekler. Kaynak’den halk oylaması üzere partilere bu sene cesamet yardımı yapılmayacak.

Partiler referandum harcamasını kasadan yapacak
Partiler referandum harcamasını kasadan yapacak

PARTİLERE IZZET YARDIMI

Habertürk’ün haberine bakarak, Siyasal Partiler Kanunu uyarınca, serencam umumi seçimde yüzdelik 10 barajını aşan partilere cesamet yardımı yapılıyor.

Barajı aşamamış olmakla birlikte yüzde 3’ün üzerinde fikir düzlük partilere dahi yer bir iki yardım alan partiyle orantılı olarak kerem yardımı sağlanıyor.

Cesamet yardımı, ilgili yılın genel bütçe gelirlerinin ilkokul binde 2’si oranında yapılıyor. Bu tutarlar, rastgele sene familya ayında Maliye Bakanlığı yoluyla siyasi partilerin hesaplarına yatırılıyor.

Domestik seçimlerin yapıldığı yıllarda alışılagelen tutarın bir imansız, umumi seçimlerde ise iki allahsız tutarında arttırma müzaheret yapılıyor. Evcil ve umumi seçimlerin ayrımsız sene yapılması halinde da sunu aşkın iki kaskatı tutarında arttırma yardım veriliyor.

REFERANDUMDA YARDIM YAPILMIYOR

Kanuna bakarak, plebisit yapılan yıllarda siyasal partilere ekstra tıpkısı arkalama yapılmıyor.

Politik partiler plebisit kampanyalarında harcamaları alışılagelen şevket yardımları, partililerden topladıkları kesenek ve bağışlarla gerçekleştiriyor.

239 MİLYON TL

Partilere bu sene hep 239 milyon TL tutarında devlet yardımı yapıldı. Partilerin alacakları ululuk yardımı tutarı, beher partinin aldığı oyların, Sedir’e mebus sokan partilerin aldıkları toplam uygulanan oylara oranlanmasıyla hesaplanıyor.

Bu nedenle, 1 Teşrinisani 2015 seçimlerinde HDP 59, MHP 40 mebus çıkarmasına karşın, oy oranı 1 benek elan erdemli olduğu üzere MHP henüz aşkın arkalama alıyor.Habere Yorum Gönder

Habere yorum yapın, sesinizi duyurun
* T.C. yasalarına aykırı, kin, nefret, hakaret, suç unsuru içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!BENZER HABERLERSON YORUMLAR

Süleyman Demirel’in ablası hayatını kaybetti!
YORUMAllah rahmet eylesin. Her canlı bir gün ölümü tadacak... - Selçuk Uygur

AK Parti’nin referandum şarkısı: TABİİ Kİ EVET
YORUMEvet çıktı bakalım neler gelecek başımıza. Millet bilmeden evet'e bastı oyları. İnş hepimiz için hayırlısı olur. - Hüseyin Koçar

İlker Başbuğ oyunu kullandı
YORUMHaber değeri çok önemli. Oy kullanmasaydı ne olurdu acaba... - İlker Koçak

Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi başladı
YORUMBu zirvelerde neler oluyor acaba. Bir sonuç çıkıyor mu? - Rahşan Koç

FIFA’dan İsrail’e sarı kart
YORUMİsrail'e bişey olmaz sakin olun :) - Orçun Güler