SON DAKİKA

Meme yapısı, kadının duruşunu etkiliyor


Sağlık 13 Şubat 2017 - Pazartesi, Saat: 17:35
Haber 994 kere okundu.Meme yapısı, kadının duruşunu etkiliyor
Meme yapısı, kadının duruşunu etkiliyor

Ekol Hastanesi Estetik Cerrahi Kliniği’nden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mübin Hoşnuter, meme yapısının ve şeklinin kadın vücuduna ve estetik yapısına etki eden önemli bir bölge olduğunu söyledi.

Yeni Asır’da yer alan habere göre estetik ameliyatlarında hastaların isteklerine çok önem verdiğini belirten Prof. Dr. Hoşnuter “Gövdedeki bütünsel meme estetiğin sağlanmasında meme şeklinin komşu yapılarla, örneğin kol, üst karın ve koltuk altı oranları ile birlikte değerlendirilmesi önemlidir. Meme şekli ve hacmi ile ilgili kriterler zaman içinde değişse de günümüzde ideal meme şekli memenin üst bölümünde hafif iç bükey, alt bölümünde dış bükey kavis olan şekildir. Meme başı yere paralel durmalıdır” dedi.

BÜYÜTME AMELİYATI

Meme büyütme ameliyatları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Mübin Hoşnuter “Silikon protez, koltuk altı, meme başı veya meme altından yapılan kesilerle meme dokusu altına, kas altına, kas zarı altına veya dual plane denen çoklu yerleşimler şeklinde yerleştirilebiliyor. Ameliyat genel anestezi altında, hastane koşullarında yapılır ve 1-2 saat sürer. Memeye bandajlama ve sütyen uygulanır. Ameliyat sonrası ağrı minimaldir. Eriyen dikişler kullanıldıysa alınmasına gerek yok. Erken dönemde şişlik morluk olabilir. 10 günde kendiliğinden kaybolur. Dren kullanımı cerrahın tercihidir ve genelde 1- 2 günde çıkarılır. Hasta 3-5 günde işine dönebilir. 1-2 ay ağır egzersizlerden uzak durması tavsiye edilir” dedi.

OMURGA AÇISINI BOZUYOR

Ağır ve büyük meme bedenin denge merkezini bozduğunu belirten Prof. Dr. Mübin Hoşnuter şöyle devam etti:

“Bunu dengelemeye çalışan bedenin doğal omurga açıları bozulur. Bu bozukluk erken dönemde ağrı ve duruş bozukluğu yaparken geç dönemde boyun fıtığı, sinir sıkışması ve kemik erimesinin hızlanması gibi sorunlara neden olur. Meme büyüklüğünün hastada yarattığı şikayetler: Baş, boyun, sırt ağrıları, meme altında pişikler, sütyen askılarına bağlı ağrılı oluklar oluşması, yorgunluk, sırt üstü yatarken nefes almada güçlük, giyim sorunları gibi. Meme küçültme ameliyatlarından sonra hastalar kilo vermeye daha motive hale gelirler”

ESTETİK AÇIDAN

Memelerin değişik nedenlerle sarkık hale gelebildiğini kaydeden Prof. Dr. Mübin Hoşnuter, “Meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşeyebilir. Kilo değişikliklerine, emzirmeye ve yerçekimi etkisine bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk olabilir. Sonuçta adeta içi boş görünümlü sarkık meme ortaya çıkabilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere getirtilir. Kişinin vücut ölçülerine uygun olarak meme tekrar oluşturulur” diye konuştu.Habere Yorum Gönder

Habere yorum yapın, sesinizi duyurun
* T.C. yasalarına aykırı, kin, nefret, hakaret, suç unsuru içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!BENZER HABERLER

SON YORUMLAR

TİKA’dan Türk-Macar ortak sanatına destek
YORUMMacarlar'da aslında Türklere çok benziyor. Ne de olsa bir zamanlar dünyanın en büyük devletiydik. - Olcay Orçun

Süleyman Demirel’in ablası hayatını kaybetti!
YORUMAllah rahmet eylesin. Her canlı bir gün ölümü tadacak... - Selçuk Uygur

AK Parti’nin referandum şarkısı: TABİİ Kİ EVET
YORUMEvet çıktı bakalım neler gelecek başımıza. Millet bilmeden evet'e bastı oyları. İnş hepimiz için hayırlısı olur. - Hüseyin Koçar

İlker Başbuğ oyunu kullandı
YORUMHaber değeri çok önemli. Oy kullanmasaydı ne olurdu acaba... - İlker Koçak

Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi başladı
YORUMBu zirvelerde neler oluyor acaba. Bir sonuç çıkıyor mu? - Rahşan Koç