SON DAKİKA

Dişlerinizi yemeklerden hemen sonra fırçalamayın


Sağlık 21 Mart 2017 - Salı, Saat: 05:45
Haber 244 kere okundu.Dişlerinizi yemeklerden hemen sonra fırçalamayın
Dişlerinizi yemeklerden hemen sonra fırçalamayın

Düzenli olarak diş fırçalamak, diş sağlığı için önemli olsa da yeterli değil. Ağız ve diş hijyenini sağlamak için dişlerin doğru fırçalanmasını, fırçalama periyodunu ve hangi yan ürünleri kullanmak gerektiğini de bilmek önemli.

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. İbrahim Mahrebel, bilinenin aksine dişleri yemeklerden ya da asitli içeceklerden hemen sonra değil en az yarım saat sonra fırçalamanın daha doğru olduğunu söyledi.

Dişler, bizim küçük organlarımızdır. Sadece besinlerin parçalanmasına veya koparılmasına yardım etmez aynı zamanda sesimizin doğru çıkmasını da sağlar. Kendini çevreleyen dokuları korur ve bu dokuların gelişmelerine yardımcı olur. Ama en önemlisi estetik açıdan verdiği özgüvendir. Yüzünüzde ön planda olan dişlerimizin sağlıklı ve parlak olması sizin elinizde. Doğru bakımla, ağız hijyenine dikkat ederek ışıl ışıl gülüşlere, sağlıklı diş etlerine sahip olmanız mümkün.

Dt. İbrahim Mahrebel, sağlıklı ve parlak dişlere sahip olabilmenin yollarını anlattı:

Günde 3 kere diş fırçalamanın gerekliliğini bilmeyen yok. Ancak çok az kişi dişlerini doğru teknikle fırçalıyor. Diş ve diş eti sağlığı için sadece diş fırçalamak da yetmiyor, temizliği destekleyecek diş ipi, ara yüz fırçası gibi malzemeleri de düzenli olarak kullanmak gerekiyor. Dengeli beslenmek, öğün aralarında atıştırmaları azaltmak ve florür içeren diş temizlik ürünlerini kullanmak ağız hijyenimizi sağlamak açısından büyük önem taşıyor.

Dişleri yemeklerden hemen sonra fırçalama aşınmaya neden olur

Diş etlerinin pembe olduğu, kanama ve şişlik olmayan ağızlar sağlıklı olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra ağızda kötü koku da olmaması da bir kriter. Dişleri koruyabilmek için ise şekerli ve asitli gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekiyor. Bilinenin aksine dişlerimizi yemeklerden ya da asitli içeceklerden hemen sonra değil en az yarım saat sonra fırçalamalıyız. Çünkü asitli ve şekerli yiyecekler diş yüzeylerini aşınmaya uygun hale getirir. Dişler, bu hassasiyete sahipken fırça darbeleri ile diş yüzeyinde aşınmayı artırmamalıyız. Yemeklerden hemen sonra ağzımızı sadece suyla çalkalamak, yaklaşık yarım saat sonra da fırçalamak en doğrusudur. Öte yandan çay, kahve ve sigaradan da hem genel sağlığımız hem de diş sağlığımız için kaçınmalıyız.

diş tedavisi

Erken tedavi dişlerinizi korur

‘Her beyaz diş sağlıklıdır’ düşüncesi yaygın olsa da yanlıştır. Çünkü her insanın ten rengine göre diş rengi vardır. Dişin rengi sarıya yakın olsa da çürüksüz ve hastalıksız ise sağlıklı sayarız. Toplumda en sık görülen yanlış ise dişlerimizde ağrı ya da hastalık hissetmeden doktora gitmemekten kaynaklanıyor. Diş kontrollerini her 6 ayda bir düzenli olarak yaptırmak gerekiyor. Böylece dişteki çürükler başlangıç aşamasında fark edilebilir, daha kolay ve ağrısız tedavi edilebilir. Unutmamak gerekiyor ki diş tedavileri ne kadar ertelenirse diş kaybetme riski de o kadar artıyor.

Diş fırçanızı 3 ayda bir yenileyin

Diş fırçalamanın ilk ve en önemli adımı doğru fırça seçimidir. Naylon, orta sertlikteki diş fırçalarını tercih edin. Uç kısmındaki kıl sayısı fazla olan ve ağız içinde rahat hareket ettirmek için ucu kısa olan fırçalar kullanın. Kullanılan diş fırçasını 3 ayda bir değiştirmek de çok önemli. Çünkü kılları yıpranan fırçalar dişlerden plak çıkarmada etkili olmuyor. Gevşek kıllar da dişlerdeki köşe kısımlara ulaşmayı güçleştiriyor. Diş fırçalarının kılları arasında zamanla mantar ve bakteri üreme ihtimali olması da diş fırçanızı değiştirmeniz için yeterli bir sebep.

diş fırçalama

Doğru diş fırçalama teknikleri

– Dişlerinizi günde en az 2 defa florür içeren bir macun ile fırçalayın.

– Diş fırçanızı dişinize 45 derece eğimle tutun.

– Diş macununu nohut büyüklüğünde sürün.

– Dişleri yukardan aşağı oval bir süpürme hareketiyle fırçalayın.

– Her yüzeye en az 4-6 fırça darbesi gelecek şekilde fırçalayın.

– Arka dişleri fırçayı ileri geri hareketiyle temizleyin.

– Dil yüzeyini fırçalamayı unutmayın.

– Diş fırçasının temizleyemediği diş araları için diş ipleri veya ara yüz fırçaları kullanın.Habere Yorum Gönder

Habere yorum yapın, sesinizi duyurun
* T.C. yasalarına aykırı, kin, nefret, hakaret, suç unsuru içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!BENZER HABERLERSON YORUMLAR

Süleyman Demirel’in ablası hayatını kaybetti!
YORUMAllah rahmet eylesin. Her canlı bir gün ölümü tadacak... - Selçuk Uygur

AK Parti’nin referandum şarkısı: TABİİ Kİ EVET
YORUMEvet çıktı bakalım neler gelecek başımıza. Millet bilmeden evet'e bastı oyları. İnş hepimiz için hayırlısı olur. - Hüseyin Koçar

İlker Başbuğ oyunu kullandı
YORUMHaber değeri çok önemli. Oy kullanmasaydı ne olurdu acaba... - İlker Koçak

Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi başladı
YORUMBu zirvelerde neler oluyor acaba. Bir sonuç çıkıyor mu? - Rahşan Koç

FIFA’dan İsrail’e sarı kart
YORUMİsrail'e bişey olmaz sakin olun :) - Orçun Güler