SON DAKİKA

Bakan Ömer Çelik’ten AGİT yorumu


Gündem 22 Nisan 2017 - Cumartesi, Saat: 16:55
Haber 354 kere okundu.Bakan Ömer Çelik’ten AGİT yorumu

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, CNN Türk’te katıldığı programda gündemi değerlendirdi.

TÜRKİYE İLE AVRUPA ARASINDAKİ İLİŞKİLER

Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geleceği hakkında açıklamalarda bulunan Çelik, “Türkiye ile Avrupa arasındaki ilişkiler, yapısal olarak bundan sonra da çok güçlü bir şekilde sürecek. Bu tartışılmaz bir gerçek.” ifadesini kullandı.

SIĞINMACILAR AVRUPA’YA GİTSEYDİ…

Çelik, Türkiye’nin hazırladığı çalışmaya AB’nin olumlu yanıt vermemesi durumunda, Türkiye’nin Ege’de düzensiz göçle ilgili iş birliği yapmayacağının altını çizdi. Türkiye’nin 3 milyon sığınmacıyı misafir ettiğini hatırlatan Ömer Çelik, “Türkiye, Avrupa Birliğini kurtarmış bir ülkedir. Bu mülteci anlaşmasını biz yapmasaydık, bu kadar mülteci Avrupa’ya gitseydi, bu göçmenlikleri istismar eden aşırı sağcılar, ırkçılar öyle bir şekilde yükselecekti ki, Avrupa siyasetinde bunu merkez sağ siyasetçiler idare edemeyecekti ve Avrupa’nın siyasi haritası değişecekti.” dedi.

AB ülkelerindeki bazı parti temsilcilerinin, referandumda güçlü evet oyu çıkan ülkelerdeki Türk vatandaşlarının ülkelerine dönmeleri ve çifte vatandaşlıklarının iptal edilmesiyle ilgili sözlerine ilişkin Çelik, insanların siyasi ve duygusal tercihleri yüzünden belli topraklardan dışlanmayla karşı karşı olduğunu vurguladı. Çelik, “Yeni ırkçılık, biyolojik gerekçeler üzerinden değil sosyokültürel gerekçeler üzerinden üretiliyor.” şeklinde konuştu.

AGİT’İN REFERANDUM TAVRI

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) referandum sürecini gözlem misyonu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çelik, AGİT ile her zaman açık bir iş birliği yaptıklarını belirterek, “AGİT’in ya da herhangi bir uluslararası kurumun, dün bunu Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland da açıkladı, herhangi bir referandumun sonucunu geçersiz sayma ya da onun meşruiyetini sorgulama gibi bir yetkisi yok. Buradaki yapacağı şey, teknik değerlendirmedir.” diye konuştu.Habere Yorum Gönder

Habere yorum yapın, sesinizi duyurun
* T.C. yasalarına aykırı, kin, nefret, hakaret, suç unsuru içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!BENZER HABERLER

SON YORUMLAR

Süleyman Demirel’in ablası hayatını kaybetti!
YORUMAllah rahmet eylesin. Her canlı bir gün ölümü tadacak... - Selçuk Uygur

AK Parti’nin referandum şarkısı: TABİİ Kİ EVET
YORUMEvet çıktı bakalım neler gelecek başımıza. Millet bilmeden evet'e bastı oyları. İnş hepimiz için hayırlısı olur. - Hüseyin Koçar

İlker Başbuğ oyunu kullandı
YORUMHaber değeri çok önemli. Oy kullanmasaydı ne olurdu acaba... - İlker Koçak

Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi başladı
YORUMBu zirvelerde neler oluyor acaba. Bir sonuç çıkıyor mu? - Rahşan Koç

FIFA’dan İsrail’e sarı kart
YORUMİsrail'e bişey olmaz sakin olun :) - Orçun Güler